The green men..

11. května 2015 v 16:25 | Nobody |  Moje názory
Krásné odpoledne všem!
Nedávno jsem narazila na téma, které mě bylo již předtím známé, ale nikdy jsem o něm s nikým nediskutovala.
Myslela jsem si, že mé znalosti nesahají do hloubky tohoto tématu, ale zjistila jsem, že přesahují většinu.

The green men..

(reliéf "Zeleného muže" v Plzni, zdroj-archiv časopisu Slavonie)

Archetyp zeleného muže se vyskytuje již staletí po celé zemi. Najdeme mnoho hypotéz, které vysvětlují, kdo jsou oni zelení muži.Tyto obrázky mi byly předloženy cca. před měsícem.
Doplňující úkol byl: "Zamyslete se a napište následné zamyšlení o tom, jaká je pravá podstata zelených mužů."
Nikdy jsem o nich neslyšela, ale jeden pohled mi stačil a věděla jsem odkud vítr vane.

Můj názor


Prameny bych hledala v keltské mytologii, kdy se lidé obraceli k přírodním bohům, spatřovali bytosti jako jsou elfové, víly, skřítci atd. Jejich život byl v harmonii s přírodou, jako s hmotným celkem - duší.
Vykonávali různé rituály na počest svých bohů a Matce přírodě. Například rituál Púdža (jedná se o každodenní osobní rituál, kdy se jedinec dostává do souladu s přírodou a je schopen spatřit její dary a bytosti. Tento rituál je rozmanitý, vede přes velkolepé slavnosti, až po malé náhodné okamžiky, kdy si člověk vymezí chvíli ze svého života a věnuje ji bohům a přírodě, odevzdává se srdcem. Nezáleží na velkoleposti, ale na síle, víře a čistotě)

V keltské mytologii je objevuje bůh Cernunnos, který je strážcem lesa, lesní zveře a nejčastěji se zobrazuje v podobě jelena, či s jeho parohy. Je manželem Trojí bohyně, která se objevuje jako Panna, Matka a Stařena a její život zobrazuje koloběh pohanského roku. Cernunnos se postupem roku mění v mladíka, muže a manžela, který chrání těhotnou bohyni a postupně odchází do podsvětí, kde vládne.
Často je nazýván "Rohatým bohem" a někteří lidí ho zamněňují s Ďáblem.
Bůh a Bohyně se navzájem doplňují, on je symbolem mužské síly a ona ženské síly.
Sama Bohyně je více známá, ale Cernunnos je její nedílnou součástí. Takže dle mého názory jsou Zelení muži zobrazením tohoto boha.

Všimněte si, že na některých obrázcích mu listy utvářejí rohy, což značí tuto symboliku. Praticky na všech jeho zobrazeních má okolo sebe věnec z ratolestí a některé mu vyrůstají z úst-příroda ho protkala. Věnec by mohl značit pomyslnou korunu, krále přírody, avšak nemá působit zastrašujícím dojmem, ale takovým, že se na něj můžete obrátit.
Jeho výraz vždy značí moudrost, autoritu, někdy radost, jindy trápení, ale nikdy by neměl působit zlým dojmem.
(Cernunnos, zdroj-http://imgarcade.com/)

(Trojí bohyně, zdroj-lidovelecitelstvi.boger.cz)
Tento archetyp pohanského boha, keltského skřítka- se objevuje po celé zemi. Pronikl i do křesťanských památek. Jedná se o velmi starou symboliku, která pochází od přírodních národů, nejčastěji se však objevuje v Evropě.
Většinou se vyskytuje vysoko v rozích, což ukazuje, že nás dohlíží z výše a my sami k němu musíme pozvedat hlavu, nebo před dveřmi, jakoby chránil ono místo.

Pokud vás toto téma zaujalo, můžete si o tomto "mystickém" archetypu přečíst v knize Cestami zelených mužů (soubor studií a reflexí zabývající se tímto tématem).- osobně jsem tuto knihu nečetla.
Tato symbolika se ale objevuje i v kultu Wicca, kde o Bohyni a Bohovi najdete další, zasvěcenejší iformace-Kniha stínů (knihu jsem četla), či další knihy spojené s Wiccou. Tato skutečnost se většinou neuvádí, ale Bohyně a Bůh je s tímto náboženstvím úzce spjat.

(Bůh a Bohyně dle wiccanské tradice, zdroj- wilhellmine.blog.cz)
My, jakožto lidé uspěchané postmoderní společnosti, ubíjeni stereotypem, chaosem, stresem, podvody a dalším skvělým výčtem, se začínáme ohlížet do minulosti. Hledáme klid, snažíme se proniknou do naší podstaty. Prameny nás volají zpět a my reagujeme tím, že se zajímáme-upoutá nás známé, avšak zapomenuté, ale známé.
Proto se lidé opět začínají zajímat o magii.
Proto se opět začali zkoumat Zelení muži.

Doufám, že vás článek zaujal.
Prosím, svěřte se svými názory do komentářů :)
Krásný den :)

Nobody
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Anketa

Řekni, byl jsi tu? :3

Klik

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama